Muzeum kata w Krakowie- „Kacianora”

Podczas mojej ostatniej wizyty w Krakowie zupełnie przypadkiem trafiłam w miejsce, które istnieje na mapie kulturalnej Krakowa od 2014 roku. Będąc wcześniej w tym mieście przechodziłam wielokrotnie obok bramy, która prowadzi na podwórze, gdzie w piwnicach jednego z budynków mieści się „Kacianora”.

Przyznam się szczerze, że trafiwszy tutaj tuż przed zamknięciem, nie liczyłam nawet, że zostanę wpuszczona.

Przyjęto mnie bardzo miło, zostałam oprowadzona po muzeum przez przewodnika, który opowiedział mi wiele ciekawych historii związanych bezpośrednio z zawodem kata.

DSCF4756 — kopia

Dlaczego o tym piszę?

1. Kat i jego profesja jest bardzo znaczącą postacią w przebiegu procesów o czary, którymi się zajmuję.

2. Przyjęto mnie i oprowadzono po muzeum, mimo zbliżającej się godziny jego zamknięcia. Niestety z taką praktyką rzadko się spotykam. Zaznaczę, że zawsze, gdy wyjeżdżam do jakiegoś miasta, poza konferencją i wykładami staram się coś jeszcze zobaczyć. Zwiedzam muzea i inne atrakcje regionu i miasta. Bardzo często na godzinę przed zamknięciem muzeum nie można już kupić biletu wstępu.

3. Kacianora zadziwiła mnie kreatywnością, pomimo niewielkiej powierzchni muzeum, eksponuje wiele oryginalnych narzędzi tortur. Co ważne, mimo ciasnoty i mroku jaki panuje w piwnicach w których znajduje się ekspozycja, wszystkie eksponaty są czytelnie prezentowane.

Kacianora mieści się pod numerem 29 na Rynku Głównym w Krakowie  w jej zbiorach znajdują się narzędzia tortur z okresów Renesansu, Średniowiecza i Baroku. Między innymi można obejrzeć takie unikaty jak: Osioł Hiszpański, Dziewica Norymberska, Fotel Czarownic czy Łoże Sprawiedliwości.

Reklamy

Informacje o Bożena Ronowska

Od 2014 roku jestem doktorantką historii, historii sztuki i archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, piszę rozprawę na temat procesów o czary w XV-XVIII wieku. Interesują mnie w szczególności Prusy Królewskie, choć temat czarów i czarownic opracowuję i przedstawiam w różnych kontekstach, czasie i miejscu. Swoją pracę opieram na zachowanych materiałach archiwalnych, przechowywanych w zbiorach Archiwów Państwowych. Opublikowałam łącznie osiem artykułów naukowych z zakresu opracowywanego tematu, wygłosiłam wiele referatów z katedr uczelni wyższych w całym kraju, największe z nich to uniwersytety w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Otrzymałam 3 granty na badania własne, uczestniczę w międzynarodowym projekcie dotyczącym polskich procesów o czary.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kacianora, Kara za czarostwo, Kat, Kraków, Moja rozprawa doktorska, Narzędzia tortur, Procesy o czary, Śmierć na stosie i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.